Campania Aquaserv se derulează cu succes
Mai mult de o treime din contoarele de apă au fost înlocuite
De la jumătatea lunii iunie şi până la începutul săptămânii trecute, Compania AQUASERV a reuşit înlocuirea a 11.665 de contoare din totalul de aproximativ 38.000 existente în aria sa de operare, adică peste 30 la sută din totalul celor care trebuie înlocuite. Ceea ce îi face optimşti pe reprezentanţii companiei de apă, care trebuie să finalizeze acţiunea de înlocuire a vechilor contoare până la sfârşitul acestui an. Astfel, în Târgu-Mureş au fost înlocuite 5.560 contoare din cele 14.400, în Reghin 2.734 din 6.742, Luduş – 1.529 din 3.689, Iernut – 1.162 înlocuite din 1.739 şi Sighişoara - 680 înlocuite din 5.528 , dar aici acţiunea a demarat în data de 7 iulie. „Începând cu data de 3 august 2015, vom începe şi înlocuirea contoarelor de branşament la Asociaţiile de proprietari, iar în a doua parte a lunii august va demara şi înlocuirea contoarelor din Târnăveni şi Cristuru Secuiesc. Având în vedere ritmul foarte bun în care avansează actiunea de înlocuire, suntem convinşi că aceasta va fi finalizată până la termenul stabilit, 30 noiembrie 2015”, spun reprezentanţii Aquaserv într-un comunicat de presă. Printr-o investiţie de 22 de milioane de lei, vor fi înlocuite aproape 40.000 de contoare de branşament, cu altele mult mai performante, care permit printre altele, citirea de la distanţă a consumului de apă potabilă. Investiţia este inclusă în proiectul Investiţii pentru exploatarea şi întreţinerea sistemelor de apă şi canalizare la nivelul ariei de operare a Operatorului Regional S.C. Compania AQUASERV SA Tîrgu-Mureş – Obiectul 02. MS-DOT-02 Modernizare parc contoare, proiect cofinanţat din Fondul de coeziune al U.E., prin Programul Operaţional Sectorial POS Mediu 2007-2013. „Clienţii AQUASERV nu trebuie să plătească nimic pentru montarea noilor contoare de branşament însă, după instalarea acestora, distrugerea contorului ca urmare a unei intervenţii neautorizate sau neprotejarea corespunzătoare a acestuia, va fi sancţionată potrivit Regulamentului serviciilor de alimentare cu apă potabilă şi de canalizare, cu plata unei despăgubiri civile în valoare de 5.000 lei/contor deteriorat”, atrag atenţia reprezentanţii Aquaserv. Vizita echipelor care înlocuiesc contoarele este anuţată cu 48 de ore înainte, prin flyere în cutiile poştale, dar şi pe site-ul companiei de apă.A.M.G.
Cele mai citite articole
Femeia „puternică” vorbeşte vulgar?
(Articol citit de: 346 ori)Târgumureşenii vor să respire aer curat
(Articol citit de: 250 ori)Percheziţii la Clinica de Oncologie din Târgu-Mureş
(Articol citit de: 94 ori)Bun venit, sclavie, în economia de piaţă românească!
(Articol citit de: 81 ori)Ciudata minte omenească. Când revolta e numai pe Facebook
(Articol citit de: 72 ori)Cele mai recente știri
Ce îi face pe români fericiţi
07.08.2015 | 0 Comments | 39 vizualizări citește toată știreaDoar 20 de câini periculoşi înregistraţi în judeţul Mureş
07.08.2015 | 0 Comments | 29 vizualizări citește toată știreaSpecialiştii ABA Mureş spun că avem suficiente rezerve de apă
07.08.2015 | 0 Comments | 28 vizualizări citește toată știreaBun venit, sclavie, în economia de piaţă românească!
07.08.2015 | 0 Comments | 81 vizualizări citește toată știreaPsihologul Maria Verdi: „Etichetele puse de părinţi ne bântuie toată viaţa”
07.08.2015 | 0 Comments | 31 vizualizări citește toată știreavezi toate știrile